מאה אלף בניינים בישראל עלולים להתמוטט ברעידת אדמה


מהתמונות הראשונות שנראות במסכי הטלוויזיה, ניתן להבחין באבק מיתמר מעל השכונות שנפגעו. אבק זה הוא עדות לבניה באיכות ירודה, עם מעט ברזל ובטון מסוג נחות

ברעידת האדמה החזקה (בעוצמה 7.4) שפקדה את טורקיה באוגוסט 1999 (שם סייעו כוחות צה"ל בחילוץ והצלה, ומשרד הביטחון הקים עיר אוהלים) מצאו את מותם כ-20,000 בני אדם. בעקבות כך נשמעה ביקורת קשה כלפי הקבלנים וחברות הבניה, שבנו בניינים באיכות ירודה ללא התחשבות באזור הסיסמי הפעיל, וכלפי השלטונות והרשויות שלא דאגו לבצע תהליכי תקינה ובקרה הולמים.

לאחר סיום פעולות החילוץ והטיפול בנפגעים, תצטרך טורקיה לבחון האם הלקחים מהרעש בשנת 1999 יושמו, והאם ניתן היה להתכונן לרעש האדמה טוב יותר. מוקדם לקבוע כיצד נערכו השלטונות בטורקיה וכיצד ינהלו את האירוע, אך קשה להתעלם משאלות קשות שעולות מהמראות ומהמחזות להם אנו עדים מתחילת הרעש

 

?ואצלנו
ובישראל, המצב ככל הנראה לא יהיה הרבה יותר טוב אם תתרגש עלינו רעידת אדמה בעוצמה דומה. בישראל יש כ-100,000 מבנים שנבנו לפני שנת 1975, השנה בה נכנס תקן 413 לבניה נגד רעידות אדמה. המשמעות: בתים אלה נבנו ללא תקן בניה אנטי סיסמית, וחלק גדול מהם לא יעמוד ברעש אדמה.

המענה לרעידת אדמה הוא בראש וראשונה, בחיזוק התשתיות של כל האלמנטים העלולים לסכן אוכלוסייה רחבה, בחיזוק מבני המגורים ומבני הציבור, ובהכנת מענה לתגובה לכל תרחיש.

 

 Makoמאת: ד"ר חיליק סופר | 24/10/11 | אתר